Uzaktan Eğitim

Yüz Yüze Eğitim ve COVID-19 Vakalarının Düşüşü

COVID-19 vakalarında gözlemlenen düşüşler ve aşı çalışmaları sonrasında yüz yüze eğitim için çalışmaların daha da hızlandığı gözlemleniyor. Bu anlamda Millî Eğitim Bakanlığı’nın çalışmaların son hız devam ettiğini ifade etmek gerekir. Öğrenci ve velilerin en büyük taleplerinden bir tanesi olan okulların sağlıklı bir ortamda açılması çok yakında gerçek olabilir. Daha önce Ziya Selçuk tarafından açıklanan 15 Şubat tarihine yaklaşılırken kararların peş peşe gelmesi bekleniyor.

Millî Eğitim Bakanlığı’ndan son yapılan açıklamaya göre 8 ve 12. sınıflarda bulunup destekleme kursu alanlar için yüz yüze eğitimin 22 Ocak itibarı ile başlayacağı söyleniyor. Öğrencilerin bu kurslarda açıklarını kapatabilecekleri ve pandemi sürecinde uzak kaldıkları eğitime kavuşabilecekleri vurgulanıyor.

Yüz Yüze Eğitim ve Maske – Mesafe – Temizlik Kuralı

Yüz yüze eğitim uygulamalarında artık somut adımların atılmaya başlandığı görülüyor. 22 Ocak itibarı ile okulların kısmi olarak kurs alan öğrencilere açılması sonrasında derslerin de yakında başlayacağı söylenebilir. Derslerin başlangıcı ile ilgili henüz bir karar açıklanmasa da ilk adımların atılması sevindirici. Peki, kurslara katılacak öğrenciler için ne tür uygulamalar gerçekleşecek?

Yüz yüze eğitimde öğrencilerden beklenen temel şey COVID-19 salgınının yayılmasına neden olacak uygulamalardan kaçınılması. Yani maske, mesafe ve temizliğe önem vermesi gereken öğrencilerin kendi sağlıklarını riske atmamaları gerekiyor. Bunun yanı sıra öğrencilerin ailelerini de düşünerek hareket etmeleri gerekiyor. Çünkü kurstan virüs kapıp aileleri de hasta etmek muhtemel.

Diğer Sınıfların Durumu Ne Olacak?

Uzaktan eğitime hala devam eden ara sınıfların bakanlıktan yeni bir karar çıkana kadar bu şekilde devam edeceği söylenebilir. 15 Şubat tarihi bütün öğrenciler için kritik bir tarihi oluşturuyor. Bakanlığın bu tarihte okulların açılacağı kararını açıklaması bekleniyor. Bu anlamda öğrenciler için yeni bir dönemin başlangıcı çok yakın diyebiliriz. Peki, uzaktan eğitim sisteminde ne tür kararlar alınacak?

Uzaktan eğitim sistemi daha önce Ziya Selçuk’un da açıklamasına göre tamamen vazgeçilecek bir sistem değil. Yüz yüze eğitim devam ederken bu konuda adımlar atılmaya devam edilecek. Öğrencilerin faydasına olacak bu sistem ile eğitimde farklı uygulamalar gerçekleştirilmesi söz konusu olacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir