Yüz Yüze Eğitim Tekrar Başlıyor!
Uzaktan Eğitim

Yüz Yüze Eğitim Tekrar Başlıyor!

COVID-19 nedeniyle uzun zamandır kapalı kalan ve öğrencilerin okuldan uzak kalmasına yol açan durum yüz yüze eğitim ile nihayet son buluyor! Öğrencilerin heyecanla beklediği karar Cumhurbaşkanı’ndan geldi. Artık eğitimde eski düzene geri dönüş başlıyor!

COVID-19, insanların yaşam standartlarında çok ciddi değişikliklere neden olurken bu konuda en büyük farklılık eğitimde oldu. Eğitime neredeyse 1 yıldır ara verilmesi öğrenciler kadar öğretmen ve velileri de zorladı. Kimi öğretmenler gelir kaybı yaşarken kimi aileler de çocukların evde olmasından dolayı sorun yaşadı. COVID-19’dan etkilenen insan sayısı ciddi manada fazla olsa da eğitimde bu durumun düzelmeye başlayacağı sinyali geldi.

online ders

Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

Online eğitim konusunda başarılı sonuçlar ortaya çıksa da Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitime dönüşü çok istiyor. Özellikle daha kaliteli bir sosyal ortam oluşması için okulların açılması şart. Çünkü evde kalan ve öğretmenlerinden – arkadaşlarından uzak kalan öğrenciler için sorunlar yaşanması mümkün. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına yüz yüze ve online eğitim bir arada sürdürülebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Şubat’ta yaptığı açıklama ile herkesin gönlüne su serpti. Öğretmenlerin öğrencileri ile buluşması ve ders zili çalması için kritik tarih 1 Mart! Ülke genelinde okulların açılması için 1 Mart planlaması yapılıyor. Ancak köy okullarında 1 Mart’tan önce harekete geçilecek! Köy okullarında yoğunluğun daha az olması nedeni ile 15 Şubat itibarıyla eğitim başlayacak!

Uzaktan Eğitim Devam Edecek mi?

Yüz yüze eğitim için çalışmalar devam ederken online eğitimin geleceği de merak konusu oluyor. Online eğitim konusunda elde edilen başarının geri plana atılmayacağını söyleyebiliriz. Hem yüz yüze hem de online eğitim beraber sürebilir. Bunun için henüz net bir karar çıkmamış olsa da bakanlığın bu konudaki tavrı net.

Ziya Selçuk daha önceki açıklamalarında uzaktan eğitimi tamamen rafa kaldırmayacaklarını söylemişti. Bu da dersanlat.com gibi birbirinden özel uzaktan eğitim platformlarının önemini arttıracak. Gelecekte tam anlamı ile bir dijitalleşme söz konusu olması halinde bu platformların kullanımı mümkün olacak. Üstelik ücretsiz ve kaliteli dersanlat.com’un tercih edilme oranı da yükselecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir