yüz yüze eğitim
Uzaktan Eğitim

Yüz Yüze Eğitim 1 Mart’ta Okullar Açılıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından sonra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da yüz yüze eğitim müjdesini verdi. Çok uzun süredir kapalı kalan okullar, kademeli bir şekilde açılırken öğrenciler öğretmenlerine kavuşacak! Eğitimin sürdürülebilmesi açısından alınan önlemlerin had safhaya çıkarılması ile birlikte artık eğitim sistemi daha kaliteli ve sağlıklı bir şekilde devam edecek! Peki, Ziya Selçuk yaptığı açıklamalarda neler söyledi? Öğrencileri bekleyenler neler?

Ziya Selçuk yaptığı açıklama ile Bilim Kurulu’nun da onayını aldığını söyledi. Bu sayede başarılı bir çözüm üzerinde karar kıldıklarını söyledi. Selçuk, şu ifadeleri sarf etti. 

‘Bilimsel verileri sürekli olarak dikkate alıyor ve değerlendiriyoruz. Bu veriler üzerinden ilerlerken öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde eğitim alabilmesi adına çaba sarf ediyoruz. İl bazında gerçekleşen değerlendirmeler sayesinde öğrencilerin derslere katılmasını sağlamak adına çalışmalar sürüyor. Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan karşılaştırmalı değerlendirmeler gerçekleşecek ve okullar sağlık riski almadan bir an önce eğitime başlayacak.’

Yüz Yüze Eğitim 15 Şubat’ta Başlıyor

Yüz yüze eğitim konusunda en dikkat çeken tarih 15 Şubat oluyor. Okulların resmi olarak açılacağı bu tarihte ilk olarak köy okullarının açılacağı ifade edildi. Köylerde hem öğrenci sayısının az olması hem de insan hareketliğinin şehirlere göre daha seyrek olması köy okullarının açılmasındaki temel faktörler oluyor. 

Bu anlamda köy okullarının eğitimde geri kalmaması mümkün olacak. Çünkü daha önce online eğitim konusunda internet sorunları nedeni ile köy okullarında eğitimin daha aksak bir şekilde ilerlediği söylenebilir. 

1 Mart’ta Dersler Kimler için Başlıyor?

1 Mart’ta başlayacak olan dersler ilk etapta ilkokullar için gerçekleşecek. İlkokulların seyreltilmiş bir şekilde derslere başlayacak olması sonrasında duruma göre tam eğitime dönüş ya da tekrar online eğitime dönüş kararı söz konusu olabilir. 

Dersler ile alakalı kararların sürekli takip sonrasında ortaya çıkacağı ifade edilebilir. Çünkü hastalığın yayılma hızını durdurmak okullar ile mümkündür. Öğrencilerin eğitim konusunda istekli olmalarına rağmen hastalığı da düşünmeleri gerekir. Bu nedenle eğitim sürerken COVID-19 önlemlerinin de göz ardı edilmeyeceğinden söz etmek gerekir. Aksi takdirde yeni karantinalar başlaması söz konusu olacak. Dersanlat.com’u takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir