Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitimin Çocuklar Tarafından Etkileri

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte uzaktan eğitim sistemleri önem kazanmıştır. Günümüzde salgın hastalık olan Covid – 19 riski ile bu sistem daha da önem kazanmış, etkileri farklı düzeylerde olmuştur. Özellikle evden eğitim verilen bu süreçte çocukların ruh ve beden sağlığı da önem kazanmıştır. Bu yazımızda özellikle çocuklar açısından düşünüldüğünde yeni bir sisteme geçiş olan uzaktan eğitim sisteminin etkileri, faydaları, zararları gibi konulara değineceğiz.

Uzaktan Eğitimin Çocuklar Üzerine Olan Etkisi Nelerdir?

Bir zorunluluk olarak evde kalınan şu dönemlerde, online eğitim ile birlikte öğrenciler ve öğretmenler bir araya gelerek, çocukların kaygı, stres vb. olan sorunlarını en aza indirmeye yardımcı olmaktadır. Ekran karşısında arkadaşları olan akranlarını ve öğretmenini sağlıklı bir şekilde gören öğrenciler, bu anlamda olumlu olarak etkilenmektedir. Ayrıca bu süreçte çocuklar teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmayı da öğrenerek kendi bilgi seviyelerini geliştirmektedir. Genel olarak dersanlat sisteminde bu unsurların tamamını bulabilir, öğrencilerinizle bir araya gelerek onların gelişimini olumlu yönde etkileyebilirsiniz. 

Bunun yanı sıra bazı zararlar da söz konusudur. Özellikle uzun süreler boyunca ekran başında kalmak, ses ve görüntüye maruz kalmak, çocukların dikkat toplama noktasında zorlandıklarını göstermektedir. Bu nedenle özellikle ders aralarında çocukların ekrana bakmadan dinlenmeleri, gözlerini kapatarak gözlerini dinlendirmeleri gerekmektedir. Kısa süreli bu dinlenmeler, zihni tazeleme noktasında faydalı bir işlem olacaktır. 

Uzaktan Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları

Öncelikle uzaktan eğitim nedir sorusunun yanıtlanması gerekirse, öğrencilerin ve öğretmenlerin internet ortamında, teknolojik araç – gereçlerle buluştuğu ve eğitimin yapıldığı sistemin adı uzaktan eğitimdir. Bu sistemde öğrenciler ve öğretmen uzaktan bağlantı sağlamakta ve yüz yüze eğitim koşulları sağlanmaktadır.

Online eğitim sisteminin avantajları ve dezavantajları şu şekildedir;

Avantajları

  • Maliyet uygunluğu. Bu sistemde normal eğitim kurumlarında yer alan giderlerin birçoğu bulunmadığı için maliyetler oldukça düşük seviyelerdedir.
  • Kamera, mikrofon, sanal tahta, sunum özellikleri ile yüz yüze eğitimin birçok unsuru sağlanmış olmaktadır.
  • Eğitimi tamamen ev ortamında, rahat bir şekilde alabilirsiniz. Aynı şey öğretmenler için de geçerlidir.

Dezavantajları

  • Her ne kadar kamera, mikrofon, sanal tahta gibi fonksiyonlarla yüz yüze eğitimin koşulları sağlanmaya çalışılsa da birebir yüz yüze eğitim şartları oluşmamaktadır. Bu da öğrenme güçlüğü çeken kişiler açısından olumsuz bir etki yaratabilir.
  • Uzun süre ekrana bakmak ve bu şekilde eğitim görmek sağlık açısından birtakım zararlar doğurabilir.

Dersanlat.com Sisteminin Öğrenciler ve Öğretmenler Açısından Etkisi

Çocukların online sürdürülecek bir eğitimde öncelikle ebeveyn desteğini alması gerekir. Sitemizde sürdürülecek eğitimlerde bu faktör de oldukça önemlidir. Çocuğunuz sisteme giriş yaptığında evde sessiz bir ortam hazırlanmalı, çocuğun dikkatini dağıtacak etkinliklerden kaçınılmalıdır. Bu sayede dersanlat.com sisteminden aldığınız verim de maksimum noktalara ulaşacaktır.

Öğretmenlerin ise uzaktan eğitim noktasında kendilerini iyi ifade edebileceği, öğrenimde kolaylığın sağlanacağı sistemleri bulamama gibi bir sıkıntısı bulunmaktadır. Çoğu sistem yavaş, verimsiz kullanım gibi olumsuz özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Dersanlat ile yapacağınız dersler internet kalitenize göre hızlı, verimli ve sağlıklı bir şekilde ilerleyecektir. Sistemde yer alan bütün fonksiyonlar, daha iyi ders anlatımı için özel olarak tasarlanmıştır.

Bu nedenle özel ders vermek için dersanlat.com’u tercih edebilir ve eğitime bir an önce başlayabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir