Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitimde Motivasyon Sorunu!

Tüm Dünyayı kasıp kavuran Corona Virüs salgınından sonra uzaktan eğitim daha çok konuşulur oldu. Salgın gibi bir kitlesel mecburiyetten önce de çeşitli motivasyonlarla uzaktan eğitime başvuruluyordu ve gerek canlı dersler, gerekse önceden kaydedilmiş videolardan izlenebilen dersler şeklinde yürütülüyordu.

Ancak en önemli fark, zorunluluktan kaynaklı bir online ders yerine çeşitli motivasyonlarla tercih edilme durumuydu. Yani, daha ucuz olma, yola harcanacak zamandan tasarruf etme, günün istenilen zamanında çalışabilme, fiziksel olarak bir araya gelmesi çok zor kişilerin birlikte ders çalışması gibi avantajları değerlendirmek isteyenler gönüllü olarak online ders vermeyi ya da almayı tercih ediyordu. Bu gönüllülük ise birçok sorun, daha hiç ortaya çıkmadan çözmüş oluyordu. Öğrenciler için; “dersi istekle dinleme ve takip etme”, öğretmenler için ise “donanım ve yazılım sorunlarının üstesinden gelme”.

Şimdi ise bir mecburiyet söz konusu olduğundan öğrencilerin ve öğretmenlerin yaşadığı sorunların anahtar noktası sanırım motivasyon! Bu sorunu aşmak için de online eğitimin hem ders alanlar hem de ders verenler için sunduğu avantajların dezavantajlar yanında daha çekici olduğunu anlamak gerekiyor.

Bir sonraki yazımızda bu avantaj ve dezavantajları değerlendirelim. Sizler de bu konudaki düşüncelerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir