Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim ve Motivasyon Problemini Aşma

COVID-19 salgınının insan yaşamının ayrılmaz bir parçası olarak yerleştiği şu günlerde uzaktan eğitim de öğrencilerin hayatını sarmalamıştır. Bu noktada uzaktan dersler ile ilgili gündeme gelen problemlerin eğitim süreçlerini sekteye uğratabilecek türde olması hızlı ve doğru önlem alınmasını gerektirir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise motivasyondur.

Normal eğitim dönemlerinde dahi öğretmenin anlattıklarına bir türlü odaklanamayıp dersi anlayamayan öğrencilerin bir bilgisayar ekranından derse odaklanmaları çok daha zorlaşmıştır. Bu anlamda motivasyon seviyeleri düşen öğrencilerin başarısızlık durumu ile karşı karşıya kalacakları düşüncesi de boyut değiştirmiştir. Peki, uzaktan dersler esnasında yaşanan motivasyon kayıplarını önlemek adına neler yapılmalıdır? Dersanlat.com olarak daha motive öğrenciler ve daha verimli dersler için sizlere harika tavsiyeler hazırladık!

Uzaktan Eğitim ve Motivasyon Tavsiyeleri

Ücretsiz Uzaktan Eğitim Yazılımı

Öğrencilerin motivasyon seviyesini yükseltecek uygulamalar ile daha verimli derslere kapı aralayabilirsiniz. Nasıl mı? Aşağıdaki tavsiyelere uyun ve farkı hissedin!

Çalışma Alanını Düzenleyin

Öğrenciler, bir bilgisayar ekranından ders görüyor olsa da masanın dağınık olması ya da dikkat çekecek başka objelerin bilgisayar ekranının yanında bulunması motivasyonu düşürebilir. Bu nedenle ilk ve en önemli şart olarak düzene önem vermelisiniz.

Öğrenme Biçimine Önem Verin

Öğrencilerin hepsi bir şeyleri öğrenme amacında olsa da kimi çocuklar işitsel kimileri görsel kimileri de dokunsal öğrenme biçimleri ile daha başarılı olur. Bu nedenle çocuğunuzun öğrenme biçimini dikkate alarak uzaktan eğitim süreçlerinde daha başarılı olmasına olanak tanıyın.

Teknolojik Cihazları Sınırlandırın

Ders öncesi ve sonrasında sürekli olarak bilgisayar, tablet ve akıllı cihazlar ile iç içe olan öğrencilerin ders esnasında dikkat kaybı yaşamaları çok daha muhtemeldir. Bu da ders ile ilgili motivasyonun düşmesine ve dersin bir an önce bitmesi arzusunun ortaya çıkmasına neden olur. Ancak ebeveynler olarak teknolojik cihazları sınırlandırmanız bu tür motivasyon kayıplarının önüne geçecektir.

Uzaktan Eğitim ve Başarı

Yukarıda sizler için sıraladığımı tavsiyeleri dikkate alarak çocuğunuzun başarısına katkı sağlayabileceğinizi unutmamalısınız. COVID-19 salgını gibi çok zor bir dönemde yeni bir eğitim anlayışına alışmaya çalışan öğrencilerin de psikolojik olarak zorlandıklarının bilinci ile yaklaşmanız başarıyı getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir