Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim İle Tarih Dersi !

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte eğitim sisteminde kendine yer edinen uzaktan eğitim, verimli bir şekilde kullanıldığında normal eğitim – öğretimden farkı olmayan bir sistemdir. Temel bazı farklar yer alsa da verimliliği arttıran bazı unsurlar ile bu farklar ortadan kaldırılabilmektedir. Özellikle Tarih dersi online eğitim ile daha verimli geçebilecek bir derstir. Çünkü Tarih, pratik gerektirmeyen, tamamen anlatmaya dayalı ve sözel bir derstir. Sanal sınıfta yer alan özellikler ile birlikte Tarih dersi rahat ve verimli bir şekilde işlenebilmektedir. Gelişmiş iletişim sistemi sayesinde öğrencilerle başarılı bir şekilde etkileşim kurabilir, Tarih uzaktan eğitim dersini kolay bir şekilde işleyebilirsiniz. Öğrenci ve öğretmen arasında etkileşim, bu sistemde sohbet ekranı, kamera ve mikrofon yardımıyla sağlanmaktadır. Bu sayede öğrenme için gerekli olan tüm materyaller hazır bulunmuş olacaktır.

Örneğin Tarih dersi konularından birisi için hazırlamış olduğunuz sunumu sisteme yükleyebilir, notlar alarak daha verimli bir ders işleyebilirsiniz. Ayrıca ekranınızı paylaşarak verimliliği arttırabilirsiniz. İlgili tüm fonksiyonlar, Tarih dersi için online eğitim kategorisinde yeterli düzeye sahiptir. 

Tarih Dersi Uzaktan Eğitim İle Verimli Bir Şekilde Nasıl İşlenir?

Bilindiği üzere Tarih, sözel bir derstir ve anlatma esasına dayanır. Bu nedenle uzaktan eğitim sisteminde Tarih dersini anlatmak, diğer derslere oranla biraz daha kolaydır. Öğretmen sınıfa sesini ve görüntüsünü ulaştırabildiği müddetçe verimlilik sağlanmış olacaktır. Yine de verimliliği arttırıcı bazı unsurlar bulunmaktadır. Örneğin, yüklemiş olduğunuz sunum üzerinde önemli noktaların altını çizerek verimliliği arttırabilir, ayrıca notlar yazarak yine verimliliği başarılı bir şekilde arttırabilirsiniz. Bununla beraber etkileşimin kesilmemesi, yani kaliteli bir internet bağlantısı ile online eğitimin sürdürülmesi de verimliliği arttıracaktır. Gerektiğinde öğrenciler öğretmene soru sorabilmelidir. Sohbet ekranı ya da kamera – mikrofon yardımıyla bu etkileşim gerçekleştirilebilir. Tarih dersinde gerekli olan sunumu yükleyebilir, üzerine notlar alarak verimliği arttırabilirsiniz. Yine ekran görüntüsü paylaşarak canlı bir şekilde öğretmenin ekranına öğrenciler bağlanabilir, gerekli olan tüm unsurları oradan da yürütebilirsiniz.

Tarih Dersi İçin Uzaktan Eğitimin Örgün Eğitimden Farkları

Uzaktan Eğitim

  • Tarih dersi için söylenecek olursa uzaktan eğitimde öğrenme için gerekli olan tüm duyular (görme – duyma – okuma) aktif bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
  • Dersler sisteme kayıt edilir. Bu nedenle derse yetişemeyen, müsait olmayan öğrenci sonradan bu kayıtları izleyebilir. Böylece dersten geri kalmaz.
  • Rahat bir ev ortamında bilgileri pekiştirmek daha kolay olabilir.
  • Öğrenci istediği zaman ders kayıtlarını dinleyerek ve izleyerek verimliliği arttırabillir.

Örgün Eğitim

  • Örgün eğitimde uzaktan eğitime göre avantajlı olan yön, öğretmen ile göz teması kurarak bilgileri çok daha yakından almaktır.
  • Dersler yinelenmediği sürece tekrar edilmesi imkânsızdır. Bu nedenle öğrenci derse yetişemediğinde ya da müsait olmadığında dersi kaçırmış olacaktır. Bu da ilgili konuya kendisinin çalışmasını gerektirecek, verimsizlik ortaya çıkacaktır. 
  • Örgün eğitimde rahat bir ortam söz konusu değildir. Her ne kadar rahat ortam sağlanmaya çalışılsa da öğrenci açısından bu durum, farklı faktörlerin etkin olduğu verimsiz bir ortamı ifade etmektedir. 
  • Dersler aynı süre içerisinde işlendiği için öğrenciler açısından verimsizlik ortaya çıkmaktadır. Örneğin birçok ders sabah erken saatte işlendiği için uyku problemi olan öğrenciler açısından verimsiz bir ders geçecektir. 

Görüldüğü üzere özellikle Tarih dersi için uzaktan eğitimin örgün öğretimden çok farkı yoktur. Özellikle öğrenme problemi çeken öğrenciler için daha avantajlı bir duruma gelebilmektedir. Aynı durum diğer dersler için de geçerlidir. Örneğin bir başka sözel ders olan Türkçe’nin uzaktan eğitim ile işlenmesi hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir