Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Hayatımızda Neleri Değiştirdi?

Uzaktan eğitim, on yıllardır birey yaşamında var olan bir kavram olmayı başarsa da 2019 yılı sonlarınca yaşanan COVID-19 salgını ile daha da bilinir bir hale gelmiştir. Türkiye ve dünyada temasın azaltılması amacıyla eğitime ara verilmesi neticesinde eğitim kurumlarının uzaktan derslere yönelmesi pek çok yeniliği de beraberinde getirdi. Son 20 yılda dijitalleşme konusunda çok hızlı bir şekilde ilerleyen insanlığın bu yenilikle neler elde ettiğine gelin daha yakından bir göz atalım!

Uzaktan Eğitim ve Dijitalleşen İnsan

İnsanlar, bir elektronik cihaz sayesinde dünyayı ceplerine sığdırırken krizleri fırsata çevirmeyi de çok iyi başarmıştır. COVID-19 bu anlamda önemli bir kriz olarak kabul edilebilir. Bu krizi dahi fırsata çeviren dijital eğitim mucitleri bize aşağıdaki konularda katkı sağlamıştır.

Zaman Yönetimi

Okula gitmek, derslere girmek ve eve geri dönmek öğrenciler için günün çok büyük bir kısmını verimsiz bir şekilde geçirmeye neden oluyordu. Ancak uzaktan ders çalışmaları ile birlikte ders saatinde bilgisayar karşısına kurulan öğrenciler için yolda harcanan zaman azaldı. Böylelikle harcanan zamanda daha değerli etkinliklerin gerçekleştirilmesi mümkün oldu. Bu anlamda zamanı yönetmek çok daha basit bir hale geldi.

Bütçe Tasarrufu

Okula gitmek her ne kadar öğrenciler için bir sosyalleşme fırsatı olsa da ebeveynler için kıyafet, okul masrafı ve servis giderleri gibi ciddi gider kalemlerinin ortaya çıkması demektir. Bu noktada uzaktan eğitim sistemine geçilmesi öğrenci ve ebeveynlerin bu tür masraflardan kurtulmasına olanak tanımıştır. Aile ekonomisini olumlu etkileyen bu durum eğitime yapılacak harcamaların da daha mantıklı bir şekilde yönetilmesine katkı sağlamıştır.

Uzaktan Eğitim ile Dijital Dünyaya Ayak Uydurma

Dijitalleşme hayatın her alanını içine alan bir kavram olmaya devam ederken eğitimin dijital dönüşümü gelecek adına sistemin erkenden tesis edilmesini sağlamıştır. Bir akıllı cihaz ile neredeyse bütün eylemlerini gerçekleştirebilen bireylerin eğitimi de akıllı cihazlara sığdırması sağlandı. Bu, modern yaşamın gerekliliklerin yerine getirme açısından önemlidir.

Yukarıdaki değişimler konusunda düşündükçe aklınıza gelecek pek çok yenilik olabilecektir. Uzaktan eğitim sonrasında insan yaşamını en çok etkileyen bu üç durum daha şimdiden insanların hayatını şekillendirmeyi başarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir