Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Gerçekten Faydalı mı?

COVID-19 ile birlikte insanlığın uyum sağlamak zorunda kaldığı en önemli konulardan bir tanesi olan uzaktan eğitim süreçleri öğrenciler için çok değerli. Okuldan uzak kalmamak ve dersleri bir şekilde tamamlamak adına değer gören bu uygulamanın veli ve öğretmenler için değeri aynı mı? Yoksa pek çok eleştiriye maruz kalan uzaktan dersler sadece insanı daha fazla tembelleşmeye mi itiyor?

COVID-19 nedeni ile eve hapsolmak durumunda kalan insanlar için uzaktan eğitim bir çıkar yoldu. Ancak uzun süredir evde kalmak sadece öğrencileri değil velileri de canını sıkmaya başladı. Bu da uzaktan derslerin çok iyi bir düşünce olmadığı düşüncesini yansıttı. Peki, gerçekten de uzaktan dersler insanı tembelleştiren unsurlar mı?

Uzaktan Eğitim Uygulamaları

Derslerin uzaktan işlenmesi ve öğrencilerin sürekli evde olmasının veliler üzerinde yarattığı baskı yanlış düşüncelere neden olabiliyor. Nitekim öğrencilerin evde ilgilenecekler bir derslerinin olması onlara çok ciddi sorumluluk yüklüyor. COVID-19 süreci ile birlikte öğrencilerin evde kaldığı ama derslerin de işlenmediği bir durumda veliler için daha zorlu süreçler ile karşı karşıya kalınabilirdi. Neden mi?

Derslerle ilgilenmeyen ve okuldan uzaklaşan öğrenciler sadece oyun oynarken bir süre sonra dışarı çıkmak isteyecektir. Belki şu anda da öğrenciler dışarı çıkmak ve eğlenmek istiyor ama derslerin de etkisi ile bu isteğin bir nebze bastırıldığı söylenebilir. Bu anlamda uzaktan eğitim bir canavar olarak algılanmamalı!

Dersler Ne Zaman Başlayacak?

Öğrenci ve öğretmenlerin artık tamamen alıştıkları uzaktan eğitim süreci devam ederken veliler için yüz yüze dersler ne zaman başlayacak sorusu ön plana çıkar. Çünkü veliler için bu dersler her şeyden önemli kabul ediliyor. Bu nedenle de dersler dört gözle bekleniyor. 

Derslerin henüz ne zaman başlayacağı bilinmiyor. Çünkü COVID-19 tüm gücü ile insanlığa saldırıyor. Aşı haberleri ve düzelme yönündeki adımlar hala insanlık için beklentileri karşılamış değil. Bu nedenle de yapılması gereken şey beklemek ve var olan düzene ayak uydurmak. Derslerin ne zaman başlayacağı bilinmese de öğrencilerin uzaktan derslere daha da asılması ve velilerin de bunu desteklemesi gerektiği bir gerçek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir