Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Avantajları

Uzaktan eğitim vermek ya da almak istiyorsunuz! Peki ne gibi avantaj ve dezavantajlarla karşılaşabileceğinizi düşündünüz mü? Tabii ki bazılarınız (eğitmen ya da öğrenci olarak) çoktan tecrübe etti ve karşılaştığı avantajlardan dolayı güçlü bir devam motivasyonu var, ya da daha çok dezavantajları ile karşılaştığı için “olmaz bu iş!” deyip yüz yüze eğitim fırsatlarını kollamakta kararlı!

Uzaktan Ders Tecrübeleri

2 yıldır yoğun olarak, çok daha uzun zamandır aralıklarla farklı mecralarda uzaktan eğitime bulaşan bir eğitimci olarak, en başa koyduğum dezavantaj ders alacak öğrenciyi “motive etme güçlüğü”. Göz teması kuramadığınız, fiziksel olarak aynı ortamda bulunmadığınız bir öğrenciyi anlattıklarınızı dinlemeye nasıl ikna edebilirsiniz ki! Eğer öğrenci, gönüllü olarak ekran karşısında ise bu büyük sorun otomatik olarak çözülüyor. Son 6 aya kadar, kimsenin online eğitime mecburiyeti yoktu ve aşağıda listelemeye çalışacağım avantajlarından dolayı gönüllü olarak online eğitime başvuruyorlardı. Dünya çapında bir salgınla karşı karşıya kalınca derse karşı isteksiz öğrenciler de ekran başına oturmak durumunda kaldı. Bu tüp durumların altından kalkmak ve öğrencileri ekrandaki dersi dinlemeye ve takip etmeye istekli hale getirmek için neler yapılabileceği başka bir yazının konusu olsun, bu yazıda tecrübelerime dayanarak listeleyeceğim avantajlara geçelim.

Uzaktan Eğitim

Uzaktan Ders Avantajları Nelerdir?

Belki tek başına bu liste bile uzaktan eğitime karşı motive edici bir güç oluşturabilir.

  • Yoklama yapmak zorunda kalmazsınız. Uzaktan eğitim platformlarının çoğunda geri dönüp, hangi dersinize ya da toplantınıza kimlerin katıldığını kaydeder. Dersanlat.com daha iyisini de yaparak, tüm dersinizi otomatik kaydedebilir.
  • Günün istediğiniz saatinde ders yapabilirsiniz. Böylece ders anlatacağınız öğrencilerinizle program yaparken inanılmaz sayıda alternatifiniz olur.
  • Ulaşıma harcayacağınız para cebinizde, zaman da size kalır. Böylece gün içinde daha çok ders planlayabilirsiniz.
  • Tüm öğrenciler ön sırada oturabilir. Dersinize kaç kişi katılırsa katılsın, hepsi sizi direk karşısında görebilir. Arka sırada kalmak tarihe karışmıştır.
  • Dersinizi anlatırken inanılmaz büyüklükte bir kütüphane her zaman elinizin altındadır. Herhangi bir bilgi, görsel ya da videoyu, daha önce kaydetmemiş bile olsanız, ders esnasında arayıp bularak anında öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz. Hem bu sayede öğrencilerinize internetten verimli yararlanma yolları göstermiş olursunuz.
  • Daha az fiziksel efor harcarsınız. Belki ilk deneyimlerinizde daha çok yorulduğunuzu düşünebilirsiniz ama zamanla daha dingin bir konuşma ile dersinizi yönetebildiğinizi fark edebilirsiniz.

Bu listeye sizlerinde ekleyecekleri olabileceği gibi, ama diye başlayıp pek çok dezavantaj da sayabilirsiniz. Bunları duymak ve tartışmaya devam edebilmek için yoruma yazmanızı bekliyorum. Bir sonraki yazıda da dezavantajları listeyebilir ve bu dezavantajları avantaja dönüştürmek için öneriler geliştirebiliriz.

Sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir