Dersanlat.com
Uzaktan Eğitim

Online Eğitim ve LGS, KPSS, TYT-AYT Sınavları

Online eğitim ile alakalı birbirinden değerli gelişmeler yaşanırken sınavların ne olacağına dair belirsizlik devam ediyor! Eğitime sömester arası verildikten hemen sonra artan COVID-19 vakaları nedeni ile 4 Ocak’a kadar eğitimin online bir şekilde sürdürüleceğinin açıklanması ile milyonlarca öğrenci tekrar evlerde oturmak zorunda kaldı. Öğrencilerin ders konusunda yaşadıkları zorlukları gidermek adına profesyonel destek almaları ve online platformlar ile kaliteli bir eğitim süreci sürdürmeye çalışmaları takdir ediliyor. Ancak sınavlara hazırlanan ve bu yıl ciddi bir stres hisseden öğrenciler için durum nasıl olacak yakından bir göz atmak gerekir. Dersanlat.com olarak Millî Eğitim Bakanlığı açıklaması sonrasında yankılar nasıl ve eğitim sistemi nasıl şekillenecek sizler için değerlendiriyoruz!

Online Eğitim ile Sınavlar İptal mi?

KPSS, LGS, TYT ve AYT; öğrencilerin hayatını şekillendirecek sınavlardan sadece birkaç tanesi. Online eğitim ile bu sınavlara hazırlık süreci hızla devam etse de öğrencilerin yaşadığı motivasyon kaybı sınavlara çok ciddi şekilde etki edecek. Bu nedenle de sınavların iptal edilmesi belki ilk bakışta daha doğru gibi geliyor. Ancak öğrencilerin sene kaybı yaşamaması adına iptalin çok doğru bir seçenek olmayacağı düşüncesini ortaya çıkarıyor.

Online dersler ile sınavlara bir şekilde hazırlanan öğrencilere sınavların iptal olmadığını -en azından şimdilik- ifade etmek gerekiyor. Önümüzdeki günlerde nasıl bir karar alınacağına dair öngörüde bulunmak zor. Ancak Millî Eğitim Bakanlığı’nın bütün önlemleri alarak sınavların gerçekleştirilmesi adına adım atacağı kuşkusuzdur. Bu nedenle de öğrencilerin sınav varmış gibi derslerine devam etmesi oldukça önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Sınavlar Ertelenir mi?

Öğrencilerin hayatını etkileyecek sınavların uzaktan eğitim veya online dersler sonrasında gerçekleştirilmesi çok da sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Bu nedenle öğrenciler için erteleme daha doğru bir tercih olarak görülüyor. Peki, Millî Eğitim Bakanlığı bu yönde bir adım atar mı?

Online eğitim ve uzaktan dersler ile öğrencilerin mağdur olmasını engellemeyi hedefleyen bakanlığın gerek görmesi halinde erteleme yoluna başvuracağı açık. Şimdilik gelen aşı haberleri ile 2021 başında salgından kurtulma ihtimalinin yüksek olmasını işaret ediyor. Bu da sınav ve eğitimin kaldığı yerden devam etmesi ihtimalini güçlendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir