Uzaktan Eğitim

Online Eğitim ve Ailelerin Rolü

Online eğitim Türk toplumunda her ailenin bir parçası olmayı başarmış ve 2020 yılının hayatımıza getirdiği en büyük yeniliklerden bir tanesi olmuştur. Online dersler ile okulundan uzak kalmayan öğrenciler için günün belirli saatlerinde derslere katılmak dışında aktiviteler genellikle afacanlık olur. 

Yaşı farklılaşan öğrencilerin derslerden uzak kalması şüphesiz performans düşüklüğüne neden oldu. Performansın düşmesinde öğrenciler üzerinde bir kontrol mekanizmasının eksikliği rol oynarken ailelerin de çocuklara baskı kurmak istememesi önemli oldu. Özellikle evden dışarı adım atamayan öğrencilerin psikolojilerini zorlamak istemeyen ailelerin bir nebze daha dersler konusunda dikkatli davranmasında yarar var!

Online Eğitim ile İlgili Ailelere Düşen Sorumluluklar

Çocuklarının sorumluluğunu taşıyan ve daima onlar için en iyiyi düşünen aileler için derslerin devam ettiği süre içerisinde belli başlı sorumluluklar var. Bu sorumlulukları hakkı ile yerine getiren aileler çocuklarının başarısını sağlamakta ciddi manada rol oynayacaktır. Peki, ebeveynlerin çocuklarına nasıl davranması gerekir?

Ders Sırasında Derse Odaklanmasını Sağlayın

Online dersler sırasında ses ve kamerayı kapatarak dersi dinlemek dışında her şeyi yapan öğrencileri öğretmenlerin kontrol edebilmesi mümkün değildir. Bu durumda ailelerin çocuklarını derse odaklaması ve ders sırasında başka şeylerle ilgilenmelerine engel olması gerekir. Özellikle ders esnasında yemek yiyen ya da dersi dinlemeyip oyun oynayan öğrencileri kontrol edebilecek tek unsur anne ve babalardır.

Ders Saatlerini Hatırlatın

Öğrenciler için derslerden kaytarmak adına binbir türlü bahane bulunur. ‘Karnım ağrıyor’, ‘Çok uykum var’, ‘Bugün derse katılmasam olmaz mı?’ gibi bahaneleri dışarıda bırakmak ve onlara sorumluluklarını hatırlatmalısınız. Dersten kaytarmak adına bahane üreten çocuklarınızı derse ısındırmak sizin elinizde!

Ödevlerinde Yardımcı Olun

Okuldan uzak kalmayı online eğitim ile kompanse etmeye çalışan öğretmenlerin çabalarını desteklemek adına evde çocuklarınızı ödev ve derse teşvik etmeniz gerekir. Özellikle ders çalışmaya istekli olmayan öğrenciler için bu konu hayat kurtarıcı bir adım olacaktır.

Siz de çocuğunuzun ders çalışmamasından mustaripseniz öncelikle hatayı kendinizde aramalısınız. Bir ebeveyn olarak online eğitim sürecinde en büyük görev sizlere düşüyor. Siz dersanlat.com üzerinden işlenen dersleri takip etmelerini sağladığınız sürece çocuğunuz daha başarılı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir