Uzaktan Eğitim

Online Eğitim Adaptasyonu ve Öğrenciler

Velilerin ve öğrencilerin en çok önemsediği konulardan bir tanesi olan online eğitim adaptasyonunu uzman gözü ile ele aldık! Bir öğrencinin en büyük sorunlarından bir tanesi olan adaptasyonu nasıl aşacağını en ince ayrıntısına kadar değerlendireceğiz. Aynı zamanda daha başarılı bir eğitim sürecinin nasıl gerçekleşeceğini de sizlere açıklayacağız! İşte uzaktan eğitim sistemi ile karşılaştığımız büyük zorluklardan bir tanesi olan online eğitime adaptasyon süreci!

Sürekli Çalışma Telkininde Bulunmayın

Uzaktan Eğitim

Okuldan uzak kalan öğrencilerin yeni alışmaya çalıştıkları bir sistem olan online eğitim ile gerçek manada çalışma azmini yakalaması bir nebze zaman alacaktır. Ancak veliler veya öğretmenler tarafından gelen sürekli ders çalış telkinleri bir noktadan sonra öğrencileri bıktırır. Öğrencinin ders çalışmaya ‘zorla’ sevk edilmesinden ziyade ders çalışmanın kendisi için gerekli olduğu düşüncesinin oluşturulması daha doğru olacaktır. 

Uzmanlardan Destek Alın

Sınava hazırlanan öğrencilerin yüz yüze eğitim süreçlerinde dahi yaşadıkları çok ciddi sorunlar vardır. Bu durum dikkate alındığında yeni bir stres kaynağı olması muhtemel uzaktan eğitimde öğrenciler daha da büyük zorluklar yaşayabilir. Bu nedenle gerek okuldan bir öğretmen gerekse de farklı bir uzmandan destek alınarak süreç ile ilgili daha sağlıklı adımlar atılması sağlanmalıdır. Öğrencinin adapte olmasındaki sorununu çözmek adına bir uzman desteği daha kısa sürede daha başarılı sonuçlara katkı sağlar.

Ödül – Ceza Sistemini Doğru Kullanmalısınız

Öğrenciler için ders çalışmak çok ciddi bir zorunluluk olsa da velilerin öğrencileri ders çalışmaya teşvik etmek adına olmadık ödüller sunması ipin ucunun kaçmasına neden olur. Ödül – ceza sistemini doğru bir şekilde kullanmak öğrencinin online eğitim adaptasyonunu sağlayacağı gibi aynı zamanda velilerin de karşılaşacağı zorlukları ortadan kaldıracaktır.

Veli Olarak Bilinçli Olunmalı

Öğrencilerin adaptasyon konusundaki sorunları kadar velilerin de online eğitim konusundaki sorunları oldukça ciddi. Zira okula giden öğrencinin sürekli evde olması ve bunun psikolojik anlamda farklı durumlara neden olması velilerin de zorlanmasına neden oluyor.

Tüm bu değerlendirmeler ele alındığında başarıyı yakalamak adına toptan bir süreç yönetimi ve online eğitim konusunda adaptasyonu arttıracak çözümlerin tercih edilmesi şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir