Uzaktan Eğitim

Fen Bilgisi Dersini Uzaktan Eğitim İle Gerçekleştirmek Mümkün Mü?

Fen Bilgisi, lise öncesinde fizik, kimya, biyoloji gibi derslerin ortak olarak verildiği bir derstir. Deneylerin ve etkinliklerin yoğun olarak yapıldığı bu dersin uzaktan eğitim ile yapılıp yapılamayacağı merak edilmektedir. Sözel dersler için daha uygun olduğu düşünülen uzaktan eğitim ile Fen Bilgisi dersini de işlemek mümkündür. Deney ve etkinlikler başarılı bir şekilde yürütülebilir, kamera ve mikrofon yardımıyla verimlilik de arttırılabilir. Öğretmen kalitesi, kaliteli internet bağlantısı ve etkinlikler yardımıyla online eğitim ile yapılacak Fen Bilgisi dersinden alınacak verim de arttırılacaktır. Ayrıca dersle alakalı bir sunum hazırlayarak ya da ekran görüntünüzü paylaşarak da verimliliği arttırabilirsiniz. Bu nedenle sistem üzerinden bu unsurlar yardımıyla Fen Bilgisi dersini kolay bir şekilde işleyebilirsiniz.

Fen Bilgisi dersi ile alakalı sunumunuzu ilgili görselde görüldüğü üzere sisteme yükleyebilir ve dersinizi anlatmaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte sunum üzerine notlar alarak çok daha verimli bir ders işleyebilirsiniz. Ayrıca text butonu ile birlikte metin olarak notlar alabilirsiniz. Öte yandan kaliteli internet bağlantısı ile öğrenci – öğretmen etkileşimi sürekli olarak devam edecektir. Böylelikle eğitim ve öğretim için gerekli olan bütün unsurlar online eğitimde de sağlanmış olacaktır.

Fen Bilgisi Dersi Uzaktan Eğitim İle Nasıl İşlenir?

Fen Bilgisi, pratik gerektiren, deney ve etkinlikler yardımıyla işlenen bir derstir. Sayısal bir ders olduğu için uzaktan eğitim ile işlenmesinin zor olduğu düşünülebilir. Bununla beraber uzaktan eğitim ile Fen Bilgisi dersi, bazı unsurlarla birlikte verimli bir şekilde işlenebilmektedir. Plan ve programlar dâhilinde sunumlar hazırlayabilir, bunu ekrana yansıtarak verimliliği arttırabilirsiniz. Kamera ve mikrofon yardımıyla görsel ve işitsel unsurları aktif hale getirebilirsiniz. Bu nedenle bu fonksiyonlar da verimliliği arttırıcı etki gösterecektir. Öte yandan Fen Bilgisinde gerekli olan deneyleri de uzaktan eğitim ile gerçekleştirebilirsiniz.

Uzaktan Ders İle Deney Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere uzaktan ders tamamen sanal bir ortamda gerçekleştirilmektedir. Burada kamera açılabilir, mikrofon yardımıyla sesiniz öğrencilere ulaştırılabilir. Deney için gerekli olan görsel ve işitsel unsurlar uzaktan ders ile de sağlanmaktadır. Bu nedenle deney yapma işlemi online eğitim ile de gerçekleştirilebilmektedir. İlgili deneyler için gerekli malzemeler öğretmen tarafından öğrencilere bildirilir. Aynı deneyi öğrenciler de öğretmenini izleyerek kendi evinde gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle uzaktan eğitimin deney yapmaya engel hiçbir noktası bulunmamaktadır. Örnek vermek gerekirse basit bir Fen Bilgisi deneyi olan hava basıncı deneyi bu sistem ile rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. 

Görüldüğü gibi Fen Bilgisi dersini uzaktan işlemenin önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde uzaktan dersin geliştiği ve yayıldığı bir dönemde, Türkçe, Fen Bilgisi, Tarih, Matematik gibi dersler uzaktan işlenebilmektedir. Türkçe dersi için hazırlamış olduğumuz Türkçe Uzaktan Eğitim makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir