Online Deneme Sınavı
Uzaktan Eğitim

Etkili Uzaktan Eğitim Vermenin Yolları Neler?

COVID-19 günleri ile dönüşen insan yaşamındaki temel soru işaretlerinden biri de etkili uzaktan eğitim vermenin yollarıdır. 

Öğrenciler başta eğitim hayatları olmak üzere günlük rutinlerinin çoğundan uzak kalırken eğitimlerine nasıl devam edeceklerinin kaygısını taşır. Öğrencilerin bu kaygısının yanı sıra öğretmenlerin de eğitimi sürdürme arzusu alternatif yöntemleri ortaya çıkarır. Bu noktada karşılaşılan uzaktan eğitim, çok da aşina olunmaya bir sistem sunduğundan etkiyi arttırmak temel amaç oluyor. Bir öğretmen olarak siz de etkili uzaktan eğitim peşinde koşuyorsanız dersanlat.com olarak sizlere harika ip uçları vereceğiz!

Etkili Uzaktan Eğitim İpuçları

Öğrencilerin ister uzaktan eğitim ister normal eğitim sırasında en büyük arzusu ‘dersi kaynatmak’. Derse odaklanamayan veya bir süre sonra sıkılan öğrencilerin bu yönteme başvurması olağandır. Peki, siz bir eğitmen olarak etkili uzaktan eğitimi nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

Dersi İlgi Çekici Kılın

Ders anlatırken sıradan ifadeler kullanmak ve salt kitabi bilgilerle öğrencilerin ilgisini çekmeye çalışmak bir öğretmen için oldukça yanlış bir yöntemdir. Özellikle uzaktan eğitim gibi kontrolün kolay kolay sağlanamadığı durumlarda söz konusu yanlış daha da büyük sorunlara neden olur. Ancak bu durumu tersine çevirecek olan şey öğrencileri derste tutacak ve onların ilgisini canlı kılacak bilgiler paylaşarak interaktif bir ders işlemeye çalışmaktır.

Sanal Sınıf
Sanal Sınıf

Bol Bol Görsel Kullanın

Online eğitim esnasında sürekli konuşmanız öğrencilerin bir süre sonra dersten sıkılmasını ve ekrana boş bakan gözlerle sizi takip etmelerine neden olur. Bu durumun önüne geçilebilmesi adına yapmanız gereken başlıca şey sürekli görseller ve videolar kullanın. Öğrenciler bu sayede hem dersi daha iyi anlayacak hem de diri bir motivasyonla sizi anlamaya çalışacaklardır.

Ara Vermeyi Unutmayın

Saatlerce ekrana bakarak sizi dinleyecek bir kitle bulmak mümkün olsa da bu eğitimden verim almak çok zordur. Bu nedenle mümkün oldukça ara vererek öğrencilerin odaklarını toplamalarına imkân sağlayabilirsiniz.

Dersanlat.com ile Her şey Mümkün!

Etkili uzaktan eğitim sürecinde size sunduğumuz ipuçlarını yerine getirmek adına dersanlat.com’un avantajını yaşamanızı öneriyoruz. Görsel paylaşımından ders kayıtlarına kadar her detayı sizlere sunan dersanlat.com’u hemen ücretsiz deneyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir