Uzaktan Eğitim

Eğitim Kurumları Uzaktan Eğitimi Neden Tercih Etmeli?

Eğitim kurumları ister devlet kurumu olsun ister özel bir yapı, öğrencilerin eğitim ile buluşmasını sağlayan oldukça değerli oluşumlardır. Bu oluşumların eğitim yatırımları gelecek nesillerin hayata tutunmasını sağlarken eğitimde başarıyı da beraberinde getirir.

COVID-19 salgını sonrasında değişen eğitim düzeninde kurumların da eylem planlarında önemli farklılıklar görülmüştür. Yeni öğretmenler, yeni derslikler ve yeni bina ile daha fazla öğrenciye hitap etme anlayışı uzaktan eğitim sisteminin benimsenmesi ile yerini dijitalleşmeye bırakmıştır. 2020 yılında bu durum bir seçimden ziyade bir zorunluluk olarak görülse de gelecek adına dijitalleşme adımının oldukça değerli olduğunu söylemek gerekir. Peki, bu düşünceyi ortaya çıkaran temel argümanlar nelerdir? Eğitim kurumları neden uzaktan eğitime yönelmeli? 

Eğitim Kurumları Neden Uzaktan Eğitimi Seçmeli

Zoom ile Ders

Uzaktan eğitim, bilgisayar başında ders verilmesinden çok daha ötesidir. Zira eğitimde eşitliğin sağlanması adına eğitim kurumları tarafından gerçekleşen dijitalleşme hamlesinin aşağıdaki avantajları olacaktır.

Sınırların Kalkması ile Daha Geniş Öğrenci Kitlesi

İstanbul, Ankara ya da Türkiye’nin farklı bir şehrinde eğitim veren bir kurum için hedef öğrenci kitlesi o şehirdeki öğrencilerdir. Zaman zaman çevre illerden gelen öğrenciler olsa da kitlenin çok da farklılaşmayacağı açıktır. Ancak uzaktan eğitim sayesinde eğitim kurumları çok daha fazla öğrenciye hitap eder. Bu durum eğitim kurumları için ekonomik olarak karlı olurken eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması adına da oldukça değerlidir.

Ciddi Derecede Azalan Giderler

Normal eğitim verilmesi ciddi yatırımları da beraberinde getirir. Bina yatırımı, elektrik ve su giderleri ile öğretmenlere ödenen ücretler bir eğitim kurumunun karşılaması gereken giderlerdir. Ancak uzaktan eğitime yönelen pek çok eğitim kurumu bu masrafları önemli ölçüde düşürür. Kaynakların daha verimli kullanılmasına olanak sağlayan uzaktan eğitim maddi kaynakların eğitim kalitesinin arttırılması yönünde harcamaları tetikler.

Eğitim kurumu açısından oldukça değerli sonuçları bulunan uzaktan eğitimin öğrenciler açısından avantajları da önemli ölçüde fazladır. Türkiye’nin öbür ucunda olan bir eğitim kurumunun online derslerine katılabilmek eğitim standartlarını iyileştirir. Bu sayede ücra köşelerde yaşayan öğrenciler dahi kaliteli eğitim alma şansı yakalayarak başarı peşinde koşma şansı elde eder.

Siz de tüm bu avantajları yaşamak ve Sanal Okulum ile dersanlat.com ayrıcalıklarını hissetmek için hemen ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir