Eğitim

Eğitim kişiye göre düzenlenmelidir

İnsanlar çocukken daha yaratıcıdır, büyüdüğümüzde ise yaratıcı olduğumuza inanmayız. Bu durumun temel sebebi eğitim sistemi olabilir mi?

Yaratıcı olmak, özgün fikirlere sahip olma, keşfetme arzusu, hayal gücüne güven, içimizdeki doğal merak duygusuyla birşeyleri denemek, arzusu gerektirir.

Eğitim sisteminin yaptığı ise insanları standart hale getirmektir.

Okullarda belli bir müfredatı öğrencilere vermeye çalışıyoruz. Okuldaki günü 40 dakikalık derslere paylaştırıyoruz. Belli aralıklarla standart testler uyguluyoruz ve sınavlar yapıyoruz. Çocukların akademik başarılarına değer veriyoruz. Matemetikte ya da Türkçede temel kavramları bilmesi gerektiğine inanıyoruz. Diğer yeteneklerini ise keşfetmeye zaman kalmıyor.

Olması gereken eğitim, başarının sayısal ölçümlerin ötesine geçip, üretken yaşamalarına ve sağlıklı düşünmelerine, yardımcı olan temel becerileri öğrenmesidir. Öğrenme sadece bellil bir zaman ve mekena bağlı değildir. Öğrenme merakı her zaman tatmin edilmesi gereken bir duygudur.

Geleceğin eğitimin kişiye özgü olması öngörülüyor.

Her bireye özel bir eğitim modelini geliştirmeyi hedeflemek gerekiyor. Eğitimi daha iyiye götürmenin tek yolu, kişiye özel eğitim yapılmasıdır.

Teknolojinin hızlı ilerlemesiyle oyunun kuralları değişti. Birçok sorumuzun cevabı teknolojide gizlidir.

Dijital teknolojiler, kişiye özel müfredat ve programı çok rahat bir şekilde mümkün kılarak eğitimin ve öğrenmenin doğasına yeni bir yön verebilir.

Çocuklarımız, okul dışındaki zamanlarında bile yapıcı bir eğitim sürecine girebilirler.

Akademik alanda öğrendikleri konuları pekiştirebilirler. Sistemde online olarak bulunan akranlarından yada öğretmenlerinden yardım alabilirler. Bireysel ilerlemelerine göre konu testi çözebilirler.

Çocuklara keşif ve merak duygusunu yaşatacak ortamlar sunmak, ilgilerini daha uzun süre ayakta tutar ve daha etkin öğrenme sağlar. Çocuklara sunulacak çeşitli uygulamalarla, merak duygusunu öğrenmeye yöneltebiliriz.

Entelektüel alanda, kendi yeteneklerini keşfedebilir. Çeşitli yazılım uygulamalarıyla kendileri tanımalarına yardımcı olunabilir. Çünkü herkesin doğal yeteneğe sahip olduğu bir alan mutlaka vardır. Birey kendini tanıyarak ilgili olduğu alanları belirler ve yeteneklerini beceriye dönüştürebilir.

Eğitimdeki yeniden yapılanma, eğitimi mekanik bir süreç yerine insani bir süreç olarak kabul edersek gerçekleşecektir. Bahçıvanlar, çiçekleri büyütemezler, sadece çiçeklerin büyümesi için gerekli ortamı sağlarlar. Bir okul yönetmek, bir sınıfa ders anlatmak veya bir aile yetiştirmek, mühendislikten çok bahçıvanlık gibidir. Büyüme ve gelişme için en uygun şartları sağlayıp sadece izlemek gerekir. Elde edeceğimiz ürün ise bizim geleceğimiz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir