Uzaktan Eğitim

Dijital Karne Yolda!

Uzaktan eğitim sisteminde öğrencilerin okuldan uzak kalması ile karne verilememesi yeni bir olgu olan dijital karne seçeneğinin gündeme gelmesine neden oldu. Karnelerin öğrencileri mutlu eden hem de onlara çalışma aşkı aşılayan unsurlar olması bakanlığın bu konuya ekstra hassasiyetini ortaya çıkardır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha önce girişimleri sonuçsuz kalmış olsa da bu sefer dijitalleşmiş karneler öğrencilere sunulacak!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından daha önce de dillendirilen dijital karneler, mevzuattaki uyumsuzluk nedeni ile rafa kaldırılmıştır. Ancak hem bakanlığın hem de TBMM’nin bu konudaki yoğun mesaisi ile puanlandırma sisteminde yenilik yapılarak yeni karnelerin dağıtımına olanak sağlandı. Peki, yeni karneler nasıl verilecek? Gelin bu konuya daha yakından bir göz atalım!

Dijital Karne Nasıl Verilecek? Puanlandırma Nasıl Yapılacak?

Dersanlat.com olarak daha önce ‘Dijital Karne Uygulaması ile Öğrenciler Karne Alacak’ yazımız ile duyurduğumuz bu yenilik o dönemki mevzuat sıkıntısı nedeni ile gerçekleşmemişti. Ancak özel çalışmaların da tamamlanması ile birlikte dijital karne bir hayal olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşüyor. Şimdi, öğrenci ve velilerin kafasında tek bir soru işareti var: Karneler neye göre verilecek?

Ziya Selçuk daha önce yaptığı açıklamada ilk okul öğrencilerinin derslere katılıma göre puanlandırılacağını söylerken diğer öğrencilerin ise ikinci dönemde alacakları notlara göre ilk dönem karnelerinin dağıtılacağını açıkladı. Bu durumda dijital karne sadece ilk okul öğrencileri için geçerli olacak. Bu açıklama tam anlamı ile resmiyet kazanmasa da en muhtemel seçenek bu!

Yeni Karne Neleri Değiştirecek?

COVID-19 ile birlikte öğrencilerin okuldan gittikçe uzaklaşmaya başlamaları yeni motivasyonları gerektiriyordu. Aile ve öğretmenler bu noktada etkin çaba sarf ediyor olsalar da tam anlamı ile motivasyonun sağlanması pek mümkün olmuyordu. Yeni durumda dijital karnelerin çok ciddi etkisi olacağı söylenebilir.

Öğrencilerin dersler sonucunda karne alacakları ve bunun da hayatlarını etkileyeceği düşüncesi derse odaklanmayı arttıracak. Üstelik derslerin tam anlamı bir ders havasında geçebilmesi adına öğrencileri derse teşvik edecek bir seçenek olacak. Bakanlığın bu düşüncesi harika. Umuyoruz ki başarılı olur ve uzaktan eğitimde daha güçlü bir gelecek ile karşı karşıya kalınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir