Eğitim

Beyin nasıl öğrenir?

Beyin en ilginç organımızdır. Yaklaşık 1.5 kilogram ağırlığındadır.Yaklaşık 85 Milyon nörondan oluşur.Beyin nasıl çalışır? Her öğrenilen yeni bilgi beyinde protein olarak depolanır. Her yeni bilgi beyinde bir protein patlaması oluşturur ve böylece yeni bilgiler beyine kaydedilir. Beyin ve öğrenme ilşkisi, beyinin sağ yarım küresi ve sol yarım küresinin birbiri ile uyumlu çalışması ile gerçekleşir.

Beyinde hücreleri arasındaki iletişim güçlü değilse , beyine ne kadar bilgi sığdırılmış olursa olsun ;düşünce karşılaştırma, akıl yürütme becerileri gelişemez ve buna bağlı olarak öğrenme gerçekleşemez.

Beynin sol lobu, konuşma, matematiksel işlemler, diziler, sayılar, analiz yapma gibi konularda çok iyidir ve mantıksal olarak çalışır. Yapılan araştırmalarda beynin sağ lobunun, ritim, hayal kurma, renkler, boyut, hacim, müzik gibi işlevleri vardır. Beynin sol tarafı bilgiyi mantıklı ve doğrusal olarak işlemekte, sağ lob ise detaydan çok bütünle ilgilenmektedir. Bilgiyi şekil ve hayal gücüyle birlikte işlemektedir.

Online Eğitim
Online Eğitim

Beyin Öğrenme Sistemi

Sağ lob duygular ve hayallerin etkisindedir. Bilgiyi sıra ile işleyen sol lobun aksine sağ lobun öğrenmede çok daha hızlı ve etkili olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, insanın yaratıcı ve üretkenlik kısmı sağ lob fonksiyonları arasında yer alır. Sadece sol lobu gelişmiş olan ve bu lobu iyi kullanan insanların üretken düşünebilmesi için sağ loblarını da geliştirmeleri gerekmektedir.

Beyninin sağ lobu ameliyatla alınmış bir insan vücudunun sol tarafını kullanamayacaktır. Konuşmaya, coşku, hayal, heyecan veren sağ loba sahip olmadığından çok duygusuz ve düz konuşacaktır. Matematik hesaplamaları gayet güzel yapacaktır, mantıklı ve doğru cevaplar verecektir. Hayal ve sezgisel gücünü ise tamamen kaybetmiş olacaktır.

Sağ lobu olmayan insan evinin adresini bile bulamayacaktır çünkü boyut ,yer ve mekan bilgisi, sağ lob ile ilgilidir. Birleştirilmesi basit olan bir yapboz parçasını bile birleştiremeyecektir. Küçük parçalardan yola çıkarak bütünü görmeyi başaramaz. Herhangi bir olaya üzülen ya da sevinen insanların duygularını hissedemez.

Bu bilgiler ışığında başarılı insan tanımını yeniden yapabiliriz. Buna göre başarılı insan beyninin her iki yarısını da etkili bir şekilde kullanabilen insandır. Hızlı ve etkili öğrenmenin en iyi yolu beynin her iki lobunu birlikte kullanılmasıyla olur.

Başarılı İnsanlar

İnsanlar kitap okurken beyin sözcükleri anlar, olayları neden sonuç ilişkisine göre sıralar, olayları tasvir eder. Beynimizin her iki tarafı da aktiftir. Televizyon izlerken beynimizin sağ tarafı pasif haldedir yani insana beyinin çalışması açısından çok bir katkısı yoktur.

Eğitim sistemi beynin uyumlu çalışmasını sağlamalıdır. İlkokul birinci sınıf öğrencilerinin resimleri incelendiğinde orijinallik ve yaratıcılık görülmektedir. Öğrenciler dördüncü sınıfa geldiklerinde yaptıkları resimlerde tek düzelik vardır. Matemetik dersi ne kadar önemliyse resim ve müzik dersi de eşdeğerdir. Bizim hayal kurabilen, üretebilen, bütünü görebilen, yaratıcı bireylere ihtiyacımız vardır.

Beyinde yeni öğrenmeler gerçekleşirken, ders çalışmak için farklı ortam, farklı rahatlatıcı bir müzik beyine iyi gelebilir. Örneğin yeşil alanda klasik müzik eşliğinde çalışabilirsiniz. Kısa yürüyüşler ise zihnin dinlenmesi için faydalıdır.Yeterli uyku beynin çalışmasını kolaylaştıracaktır.

Bu yazımızda beynin çalışma yapısını yakından inceledik. Bu bilgiler ışığında öğrenme ve öğretme süreçlerini yeniden gözden geçirebilirsiniz. Bu konu ile ilgili öneri ve görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir