Uzaktan Eğitim

Ara Tatil Dönemi Nasıl Değerlendirilmeli?

Uzaktan eğitimden normal eğitime dönüş yavaş yavaş hızlanırken öğrenciler için planlanan ara tatil dönemi de yaklaştı! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre 16 Kasım’da başlayacak olan ‘Sömestr Tatili’ 20 Kasım’da son bulacak! Peki, ders çalışmaya henüz yeni yeni alışmaya başlayan öğrenciler için nasıl bir süreç yönetimi gerçekleşmeli? Dersanlat.com olarak derslere olan motivasyonunuzu kaybetmemeniz adına harika önerilerimiz var!

Ara Tatil Döneminde Ne Yapmalı?

Öğrenciler henüz derslere yeni yeni alışmışken bir tatil olması motivasyon problemi ile tekrar karşılaşılmasına yol açabilir bu nedenle doğru adımları atmak hem öğrenciler hem de ebeveynler açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır! İşte sömestr tatilinde öğrencilerin mutlaka uygulaması gereken durumlar!

Tamamen Tatil Moduna Geçmeyin

Zoom ile Ders

COVID-19 süreci ile okuldan çok uzun bir süre ayrı kalan öğrencilerin tekrardan tatil moduna geçmesi çok zor toparlanan motivasyonun tekrardan kaybolmasına neden olabilecektir. Bu anlamda verilen tatili kısa bir mola olarak görmeli ve rutin ders çalışmalara çok yoğun olmamakla birlikte devam edilmelidir. Bu sayede dersler tekrar başladığında ortaya çıkabilecek olumsuzlukların giderilmesi sağlanabilir.

Sınava Girecekler Tekrarları Yapmalı

Sene sonunda sınava girerek üniversite ya da lise hayalleri kuranlar için en zorlu sene diyebiliriz. Hem COVID-19 hem de sınav stresi bu öğrencileri zorluyor olsa da ara tatil dönemlerinde tekrarların yapılması gerçekten başarılı sonuçlar elde edilmesine olanak sağlayacaktır. Ancak tekrar yaparken bir nebze dinlenmenin de işe yarayacağını söylemek gerekir.

Açığınızı Kapatmaya Çalışın

Her öğrencinin hayali sömestr tatilinde yan gelip yatmak olsa da ders konularında açığı olan öğrencilerin bu 1 haftalık dönemi verimli geçirmesi şart. Zira ara tatil sonrasında yine çok yoğun bir temponun öğrencileri beklediği unutulmamalıdır. Zira dersler başladığında tekrar ve açık kapatma çok daha zor bir hale gelir!

Rutinlerinizden Uzaklaşmayın

Uzun süredir oturtmaya çalıştığınız ders çalışma programını bu 1 hafta içerisinde yerle bir edebilirsiniz. Bu nedenle rutinlerinizden uzaklaşmadan vakit geçirmeye çok dikkat etmelisiniz.

Ara tatilinizi çok verimli bir şekilde geçirmek istiyorsanız bu uyarılarımıza dikkat etmeli ve daha başarılı olmanın kapılarını aralamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir