Eğitim, Uzaktan Eğitim

2021 ve Sonrasında Eğitim Trendleri

İnsan yaşamı 2020 yılında çok derinden etkilenmiş ve eğitim konusunda adeta yeniden doğuş yaşamıştır. Eğitimin bir bilgisayar ekranında sürdürülmeye çalışılması ilk etapta çok gerçekçi olmasa da yaklaşık 1 yıldır öğrenci ve öğretmenlerin hayatı online eğitimle sürüyor. 2021’e gelindiğinde COVID-19 etkisinin ortadan kalkacağı ihtimali güçlense de bu virüsün hayatımıza getirdiklerinden hemen vazgeçmek pek mümkün olmayacak!

2021 ve sonrasında eğitim trendleri insan yaşamını değiştirecek konuların başında geliyor. Özellikle dijitalleşmeye alışan ve bu konforu hisseden öğrenci ve öğretmenlerin COVID-19 sonrasında da uzaktan eğitim taleplerini ortaya koyması söz konusu olabilir.

Dijitalleşme Eğitimi Nasıl Etkileyecek? Eğitimde Bizi Neler Bekliyor?

Dijitalleşme son 20 yıldır insanların hayatını etki altına alacak ve ‘uçan araba’ düşüncesini ortaya çıkaran olgulardan bir tanesi. İnsanlık için dijitalleşme ağır aksak ilerlerken yaşanan çok ciddi COVID-19 dalgası dijitalleşmenin daha ciddi boyutlara ulaşmasına neden oldu. Bu da eğitimi doğrudan etkiledi. 

İnsan yaşamında dijitalleşmenin hangi boyutlara ulaşabileceğini kanıtlayan uzaktan eğitim kısa sürede zorluklara karşı adaptasyon sürecini açıkça ortaya koydu. Zorunlu bir adaptasyon olarak kabul edilen COVID-19 sürecinde eğitim için sonraki süreçte neler olacağı merak ediliyor. İnsanların psikolojik olarak maskeyi çıkarıp eski yaşama alışması zaman alacağı gibi eğitimden de bir anda yüz yüze eğitime dönülmesi çok mümkün görülmüyor. Neden mi?

Eğitimde Dijitalleşme ve Avantajlar

Eğitim serüveninde dijitalleşmenin hem kurumlar hem de öğretmenler açısından çok ciddi avantajları var. Öncelikle bir binaya ihtiyaç duyulmaması uzaktan eğitim serüveninin sürdürülmesindeki temel argümanlardan bir tanesi olacak! Dersliklerde 50-60 öğrenciyi sıkıştırmak yerine dijitalden öğrencilerle bire bir eğitim gerçekleştirmek daha mümkün olacak!

Mekân sorunu aşılıyor olsa bile zamandan tasarruf etmek belki de dijitalleşmenin en değerli yanı. Özellikle evden çıkmak zorunda kalmadan derse başlayabilen eğitmenler bu kolaylığı hemen bırakamayabilir. Peki, öğrenciler açısından nasıl bir durum var?

Öğrenciler için de aslında okula gitmek bazen yorucu ve gereksiz olarak kabul ediliyor. Dersi online gerçekleştirmek çok daha mantıklı görülüyor. Ama burada çok değerli ve özel bir sorun var! Online derslerde ilgi ve odağı toplayabilmek nasıl mümkün olacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir